ترفندهایی که کار با رایانه را سریع‌تر و راحت‌تر می‌کنند

میان کار کردن حرفه‌ای‌ها و مبتدی‌ها با رایانه، تفاوت‌هایی وجود دارد که شاید بیش از هر حالت دیگر در به‌کاربردن ترفندهایی در صفحه کلید مشهود باشد. از آن‌جایی که حرفه‌ای‌ها معمولا زمان زیادی را مشغول کار با رایانه هستند، از هر راهی که باعث راحتی آن‌ها شود یا سرعت عمل آن‌ها را بالا ببرد استقبال می‌کنند. استفاده از ترفندها گاهی کار را آن‌قدر سریع و در نظر دیگران پیچیده می‌کند که هیچ بیننده‌ای نمی‌تواند بفهمد آن‌ها با استفاده از صفحه کلید چه می‌کنند، چگونه از ابزارهای مختلف استفاده می‌کنند و با چنین ‌سرعت زیادی کارشان را انجام می‌دهند!
اگر شما هم می‌خواهید در استفاده از رایانه حرفه‌ای عمل کنید، یا راحتی و سرعت عمل در کار برای شما مهم است این ترفندها را به کار بگیرید. با به کار بردن این ترفندها و میانبرها در محیط‌‌ ویندوز و برنامه‌های مختلف مانند انواع مرورگرها، به جای استفاده از موس تا محل انتخاب گزینه مورد نظر و کلیک‌های متعدد تا انجام دستور موردنظرتان، یک یا ترکیبی از کلیدهای روی صفحه کلید را می‌فشارید. همچنین زمانی که با لپتاپ کار می‌کنید و موس در دسترس نیست و استفاده از تاچ‌پد لپتاپ هم برایتان خوشایند نیست می‌توانید به‌خوبی از این ترفندها بهره بگیرید. کلیدهایی که در گوشه‌های صفحه کلید می‌بینید، شامل Win ،Alt ،Ctrl ،Shift و همچنین کلیدهای ردیف F موجود در بالای صفحه کلید، به تنهایی یا با ترکیب با یکدیگر، کلیدهای حروف یا موس عملیات خاص و مفیدی را برای شما انجام می‌دهند.
ما مجموعه‌ای از ترفندها، کلیدهای میانبر و کار آن‌ها را برای شما جمع‌آوری کرده‌ایم تا شما کارهایتان را با رایانه سریع‌ و آسوده انجام دهید. این میانبرها را بر اساس کاربردشان در گروه‌های زیر دسته‌بندی کرده‌ایم تا راحت‌تر به ان‌ها دسترسی داشته باشید و در هنگام نیاز با رجوع به این مقاله به‌سرعت آن‌ها را پیدا کنید.

• میانبرهای تایپ کردن
• نرم‌افزار ورد
• محیط وب
• محیط ویندوز
• جایگزینی صفحه کلید به جای موس
• ایجاد علامت‌های تصویری در متن

این مقاله را می‌توانید به صورت کامل در یک فایل دانلود کنید.

این میانبرها هنگام تایپ‌کردن به کمک شما می‌آیند:

پی‌نوشت:

  • بعد از انتخاب کلمه یا کلمه‌ها به هر شکل می‌توانید آن‌ها را حذف، کپی یا کات کنید یا تغییرات دیگر در آن‌ها اِعمال کنید.

  • برای اِعمال نیم‌فاصله گزینه‌های دیگری (از جمله Ctrl+Delete) نیز وجود دارد که در همه محیط‌ها به‌درستی عمل نمی‌کند. در حقیقت این عملگر یک کاراکتر بین دو بخش کلمه اضافه می‌کند که در برخی از محیط‌ها (مانند نرم افزار ورد) دیده نمی‌شود ولی در برخی از محیط‌ها (مانند مرورگرها) دیده می‌شود. بنابراین بهتر است همیشه از نیم فاصله استاندارد Ctrl+shift+2 برای زبان فارسی استفاده کنید.

این میانبرها در نرم‌افزار ورد به کمک شما می‌آیند:

در پاراگراف:

در جدول:

برای اعمال قالب:

اگر زیاد در محیط وب کار می‌کنید و به جستجو و گردش در آن مشغول هستید این میانبرها به کارتان می‌آیند:

پی‌نوشت:

  • میانبر ارائه شده برای بزرگنمایی در مرورگر در محیط ورد و برخی دیگر از نرم‌افزارها هم عمل می‌کند.

در محیط ویندوز هم که همه استفاده‌کنندگان از رایانه با آن سر و کار دارند این میانبرها به کار می‌آیند:

پی‌نوشت:

  • با اعمال میانبر ارائه شده برای گرفتن عکس از صفحه نمایش در ویندوز‌ 8 و بالاتر تصویر در پوشه Pictures ذخیره می‌شود و در ویندوزهای قبل‌تر لازم است بعد از اعمال میانبر، در برنامه paint با راست‌کلیک گزینه paste را انتخاب کنید تا بتوانید تصویر را مشاهده کنید.

  • با اعمال میانبر ارائه شده برای قرار گرفتن برنامه در حال اجرا در سمت چپ صفحه، لیست سایر برنامه‌های باز در سمت راست صفحه قرار می‌گیرد و با انتخاب هر یک از آن‌ها آن برنامه در فضای خالی باقی‌مانده در سمت راست صفحه قرار می‌گیرد. این میانبر برای مواقعی که نیاز دارید دو برنامه را همزمان روی صفحه نمایش مشاهده کنید مناسب است.

اگر زمانی به هر دلیلی نتوانستید از موس‌تان استفاده کنید، با این ترفند کار موس را به کیبورد منتقل کنید:

کلیدهای Shift و Alt را که در سمت چپ کیبورد قرار دارند به همراه کلید Numlock بزنید. سپس در کادری که باز می‌شود بر روی OK کلیک کنید. حالا می‌توانید با استفاده از کلیدهای 2,4,6,8 سمت راست کیبورد، نشانگر موس را حرکت دهید و با برنامه‌ها را باز نمایید و به ‌این ‌ترتیب بدون نیاز به برنامه خاصی کار موس را به‌وسیله کیبورد انجام دهید. اگر در صفحه مرورگر نیاز به تایید یا انتخاب یک گزینه داشتید کلید space این‌کار را برای شما انجام می‌دهد.
برای غیر فعال کردن این حالت مجددا همان سه کلید فعال‌کننده را فشار دهید.

برخی از نمادها و علامت‌های تصویری مفید را می‌توان در محیط نرم‌افزارهای مختلف تنها توسط صفحه کلید ایجاد کرد:

این نمادها به وسیله کلید Alt همراه با تایپ اعداد به صورت جدول زیر به شکل جزئی از متن ایجاد می‌شوند: