نرم‌افزار کامسول نسبت به نرم‌افزارهای مشابه چه مزایایی دارد؟ 

نرم‌افزار کامسول نرم‌افزاری قدرتمند برای شبیه‌سازی عددی پدیده‌های فیزیکی مختلف است. این نرم افزار با داشتن ماژول‌های متنوع، قابلیت شبیه‌سازی پدیده‌های مختلف در حوزه‌های مکانیک سیالات و جامدات، واکنش‌های شیمیایی، برق و الکترومغناطیس، پلاسما و … را دارد. مشابه با سایر نرم‌افزارها، فرآیند شبیه‌سازی در نرم‌افزار کامسول با ایجاد یک هندسه، انتخاب و تنظیم ماژول توصیف کننده پدیده فیزیکی، ایجاد شبکه محاسباتی و حل عددی معادلات انجام می‌شود. برای انجام این کار معادلات حاکم بر مبنای روش المان محدود گسسته و حل می‌شوند. پس از دست یافتن به نتایج عددی، نرم افزار کامسول امکان پس‌پردازش نتایج را به کاربر خود می‌دهد؛ بنابراین تمامی بخش‌های مورد نیاز برای انجام یک شبیه‌سازی کامل در این نرم افزار و به گونه‌ای کاربرپسند وجود دارد. نرم‌افزار کامسول نسبت به سایر نرم‌افزارهای شبیه‌سازی ویژگی‌هایی دارد که آن را متمایز می‌کند. از جمله:

امکان مالتی فیزیکس و کوپل کردن ماژول‌ها

آنچه که در طبیعت و پدیده‌های فیزیکی اتفاق می‌افتد را می‌توان با مجموعه‌ای از قوانین فیزیکی توصیف کرد. به وسیله نرم‌افزار کامسول می‌توانید اثر متقابل پدیده‌های مختلف را روی یک پدیده به صورت همزمان مطالعه کنید. برای انجام این کار لازم است که ابتدا پدیده‌های مورد نظر خود را بر دامنه حل خود اعمال ‌کنید. سپس ماژول‌هایی که قرار است به صورت همزمان با ترتیبی روی یک دامنه حل می‌شوند را به نرم افزار معرفی کنید. به این ترتیب به وسیله این ابزارِ شبیه‌سازی با قابلیت مالتی فیزیکس، جنبه‌های مختلفی از هر مسئله‌ای که در ذهن دارید را در نظر بگیرید و مسائل را در شرایط نزدیک‌تر به واقعیت شبیه‌سازی و تحلیل کنید. به دلیل وجود این قابلیت، نرم‌افزار کامسول برای طیف گسترده‌ای از مسائل کاربردی و پیچیده کارایی دارد.

امکان تعریف و حل کردن معادلات جدید در نرم افزار

اگر ماژولی که مستقیما نماینده معادلات حاکم بر پدیده مورد نظر شما است در نرم‌افزار کامسول وجود نداشته باشد، شما می‌توانید با انتخاب و استفاده از یک ماژول ریاضی معادلات مورد نظر خود را به نرم‌افزار معرفی کنید و مشابه ماژول‌های دیگر از آن استفاده کنید. به این ترتیب از امکانات نرم افزار کامسول مانند ابزارهای هندسه، شبکه محاسباتی و ابزارهای پس‌پردازش نتایج نرم‌افزار بهره می‌برید و معادلات مورد نظر خود را حل می‌کنید بدون آن‌که به کدنویسی احتیاج داشته باشید.

استفاده از پارامترها و دریافت داده‌ها از طریق فایل به صورت متنی و جدولی

شما می‌توانید لیستی از پارامترها را در قالب یک جدول در نرم‌افزار کامسول تعریف کنید یا لیست پارامترهایی که قبلا تهیه شده است (مثلا در فایل اکسل یا یک فایل متنی) را به نرم‌افزار کامسول وارد کنید. از این پارامترها می‌توانید در تمامی بخش‌های شبیه‌ساز مانند تولید و اصلاح هندسه، خواص مواد و تنظیمات ماژول‌ها استفاده کنید. با این کار علاوه بر سازمان یافتن فرآیند شبیه‌سازی و بالارفتن سرعت عمل شما در اعمال تغییرات در اطلاعات ورودی به شبیه‌سازی، از تکرار در تنظیم اطلاعات ورودی در مسائل مشابه و نزدیک به هم به راحتی جلوگیری می‌شود.

محیط کاربرپسند و رابط کاربری بسیار خوب

در نرم‌افزار کامسول هر یک از گزینه‌ها و امکانات مورد نیاز شما دقیقا همان جایی است که انتظار دارید و مورد نیاز شما است. این نرم‌افزار دارای رابط کاربری بسیار بهتری نسبت به نرم‌افزارهای مشابه است؛ در واقع طراحی رابط کاربری کامسول با دقت و کیفیت بالا انجام شده که به شما این امکان را می‌دهد که بدون تکرار در فرآیندها، دسترسی سریع و آسان به امکانات و گزینه‌های نرم‌افزار داشته باشید و تجربه بهتری از کار با نرم‌افزار را نسبت به نرم‌افزارهای مشابه برای شما به جا می‌گذارد. همچنین درون این نرم‌افزار به صورت یک نرم‌افزار کامل و مستقل موارد زیر وجود دارد:

  • یک مجموعه ابزار داخلی برای ایجاد و اصلاح هندسه که محیط کاملا مناسبی برای تولید انواع هندسه‌های متعارف است؛

  • یک مجموعه ابزار قدرتمند برای ایجاد شبکه محاسباتی که یکی از نقاط قوت نرم‌افزار کامسول محسوب می‌شود که به کمک آن می‌توان شبکه‌های محاسباتی بسیار مطلوبی برای هندسه‌های پیچیده ایجاد نمود.

  • یک مجموعه ابزار برای پس‌پردازش نتایج وجود دارد که شما را تا حد زیادی از دردسرهای انتقال داده بین نرم‌افزاهای شبیه‌ساز و نرم افزارهای پس‌پردازش نتایج رها می‌کند.

یک نرم‌افزار کامل و مستقل، اما دارای امکان ورود و خروج فایل

نرم افزار کامسول دارای قابلیت‌های مختلفی برای تعامل با دیگر نرم‌افزارها است. با وجود آن که نرم‌افزار کامسول یک نرم‌فزار کامل برای انجام مراحل مختلف شبیه‌سازی محسوب می‌شود، این قابلیت می‌تواند نیازهای خاص شما در روند شبیه‌سازی را پاسخ دهد. از میان این قابلیت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • امکان دریافت و همچنین ارسال هندسه از طریق فایل با پسوندهای مختلف

  • امکان دریافت شبکه محاسباتی از دیگر نرم‌افزارها و همچنین خروجی گرفتن از شبکه محاسباتی در فایل با پسوندهای مختلف

  • امکان ایجاد خروجی نتایج قابل استفاده در دیگر نرم افزارها

امکان برقراری ارتباط زنده با نرم‌افزار متلب، نرم‌افزارهای خانواده CAD و اکسل

 شما می‌توانید با استفاده از محیط برنامه نویسی کامسول از قابلیت‌های نرم‌افزارهای مختلفی مانند نرم‌افزار متلب (Matlab) و سالیدورکس(Solidworks) استفاده کنید. می‌توانید نرم‌افزار کامسول را با نرم‌افزار متلب به صورت زنده متصل کنید و از تمام قدرت نرم‌افزار متلب در مدل‌سازی و پردازش نتایج در نرم‌افزار کامسول استفاده کنید. می‌توانید هندسه را براساس اطلاعات یک تصویر پردازش‌شده در متلب ایجاد کنید و از توابع موجود در نرم افزار متلب (برای تعریف خواص مواد، شرایط مرزی و …) در نرم‌افزار کامسول استفاده کنید. علاوه بر این، با استفاده از نرم‌افزار کامسول می‌توانید هندسه‌های ترسیم‌شده در نرم‌افزارهای طراحی خانواده CAD را بدون نیاز به وارد کردن به نرم‌افزار کامسول و با یک ارتباط زنده با نرم‌افزار خانواده CAD شبکه‌بندی کنید و آن‌ها را در کامسول تحلیل کنید. همچنین نتایج شبیه‌سازی را در قالب داده‌های عددی بدون نیاز به export کردن در شبیه‌سازی‌های مختلف و با اعمال تغییرات در هر مرحله در نرم‌افزار اکسل نمایش دهید و با سرعت عمل بیشتر و دردسر کمتر پس‌پردازش نتایج را انجام دهید.

امکان ایجاد یک محیط دلخواه برای اجرای مسائل بدون درگیری با محیط خود نرم افزار (ایجاد اپلیکیشن)

یکی دیگر از قابلیت‌های نرم افزار کامسول ایجاد یک مدول به شکل اپلیکیشن است که برای مطالعه پارامتری پدیده‌های مختلف می‌توانید از آن استفاده کنید. در حقیقت شما با ایجاد یک واسط گرافیکی به سلیقه خود داده‌های ورودی مسئله خود را به نرم افزار کامسول می‌دهید و مسئله را شبیه‌سازی می‌کنید. با استفاده از این قابلیت دیگر لازم نیست مرتب وارد بخش‌های مختلف نرم افزار بشوید و بارها و بارها تنظیمات هر بخش را انجام دهید.