چگونه اختلاف نظرها را در خانه مدیریت کنیم و آرامش را حفظ کنیم؟

حاضر بودن همه اعضای خانواده در خانه فرصتی برای شماست که وقت بیشتری را با آن‌ها بگذرانید. فرصتی که ممکن است برای بعضی افراد آرزو محسوب می‌شده است. اما این حضور همگانی و دائمی در خانه علاوه بر لذتی که به خاطر باهم بودن دارد می‌تواند با آسیب‌هایی همراه باشد و مشکلاتی را ایجاد کند. با حضور همه شما در خانه شرایط برای افرادی که زمان بیشتری در خانه هستند از جمله زنان خانه‌دار تغییر می‌کند و آزادی عمل آن‌ها کمتر می‌شود. امکانات موجود در خانه که برای همه شما است لازم است مجددا بین آن‌ها تقسیم شود و سهم جدید شما از امکانات ممکن است از سهم قبلی کمتر باشد. این امکانات ساده‌ترین چیزها از جمله زمان تماشای برنامه مورد علاقه در تلویزیون را شامل می‌شود. این موارد می‌توانند میان شما تنش ایجاد کنند. علاوه بر این در این شرایط اختلاف نظر بین اعضای خانواده شما که قبلا کمتر نمایان می‌شد ممکن است با شدت زیادی بروز کند و مشکلاتی که قبلا به سادگی از کنار آن‌ها رد می‌شدید حالا به دلیل زمان بیشتر کنارهم بودن جدی‌تر ‌شوند. اختلافات ممکن است میان فرزندان خانواده شما، میان زوجین یا میان فرزندان با پدر یا مادر به وجود آید. برای جلوگیری از بروز این مشکلات و حفظ آرامش در خانه راهکارهایی وجود دارد. با کمک این راهکارها شما می‌توانید این زمان را به فرصتی برای همبستگی میان اعضای خانواده خود تبدیل کنید و تنها خاطرات خوش از این دوره به یادگار بگذارید.

زمانی را به صحبت و توافق در مورد شیوه گذراندن زمان و استفاده از امکانات خانه بپردازید

در زمان در خانه ماندن هر یک از اعضای خانواده شما یک مجموعه امور شخصی برای انجام دادن دارند و بخش‌های دیگر از وقتشان به امور تفریحی، سرگرمی، غذا خوردن، استراحت می‌گذرد که امور افراد مختلف ممکن است از نظر زمان و امکانات لازم تداخل داشته باشد. مثلا زمان تماشای تلویزیون یا ورزش کردن یک فرد برای مطالعه فرد دیگر مزاحمت ایجاد کند. به همین دلیل خوب است که با برنامه‌ریزی امور شخصی از قبل و هماهنگ کردن برنامه افراد مختلف، زمان کارکردن، امور شخصی و تفریح و استراحت را در اعضای خانواده هماهنگ کنید.

سعی کنید در این دوران کمتر به امور فردی بپردازید؛ زمان استفاده از موبایل و رایانه را کمتر کنید و بیشتر به تفریحات جمعی بپردازید.

فاصله امن را در روابط خود حفظ کنید

فاصله امن محدوده‌ای است که هر شخص برای خلوت کردن و ساختن فضای شخصی به آن احتیاج دارد. در واقع فاصله امن میان شما فاصله‌ای است که می‌توانید از گرمای وجود یکدیگر استفاده کنید و به هم کمک کنید اما به هم آسیب نرسانید. اگر مراقب فاصله امن میان خود نباشید ممکن است کلافگی و یکنواختی شدیدی به وجود آید و آسیب‌های ایجاد شده بیشتر از لذت با هم بودن و در کنار خانواده بودن باشد.

اهمیت زیادی دارد که با هم بودن در خانه این توقع را ایجاد نکند که قرار است تمام لحظاتتان را با هم بگذرانید و هر کدام از شما زمانی برای تنها ‌‌‌‌‌‌بودن داشته باشد.

در امور خانه مشارکت داشته باشید و به هم کمک کنید

وظایفی در خانه که در حالت عادی بیشتر برعهده یکی از اعضا و معمولا مادر خانواده است را تقسیم کنید. همچنین در امور شخصی یکدیگر وارد شوید، به هم کمک کنید و با هم همکاری کنید. این کار باعث می‌شود درک بیشتری از حالات یکدیگر داشته باشید و سختی امور مختلف یکدیگر را درک کنید. در نتیجه همبستگی میان شما بیشتر می‌شود و با همدلی بیشتر، کمتر به هم ایراد و انتقاد وارد خواهید کرد.

در روابط و گفتگوها ملایمت بیشتری داشته باشید

کلافگی، خستگی و بی‌حوصلگی بیشترین تاثیر ناخودآگاه را در گفتگوها و روابط شما با اعضای خانواده دارد و زمانی اتفاق می‌افتد که شرایط با میل و انتظار شما مطابق نباشد. برای کاهش تنش‌ها و کمتر شدن اصطکاک روحی در گفتگوها و روابط خود با خانوده باید در نظر داشته باشید که تحت هر شرایطی به شخصیت همه افراد احترام بگذارید و اگر خواستید انتقاد کنید از کار آن‌ها انتقاد کنید. از یکدیگر عیب‌جویی نکنید و به ویژه برای امور کم‌اهمیت یکدیگر را سرزنش نکنید. تلاش کنید به هیچ صحبت و کاری واکنش تند و هیجانی نداشته باشید، به خاطر چیزهای کوچک عصبانی نشوید و از توهین به همدیگر اجتناب کنید. گوش شنوا برای حرف دل، صحبت‌ها و نیازهای اعضای خانواده داشته باشید و گفتگوها و بحث‌های جنجالی را ادامه ندهید.
مقاله مدیریت بحران وکنترل خشم گروه جُستار به شما کمک می‌کند که روحیات خود را بهتر بشناسید و هیجانات خود را به طور موثری کنترل کنید.

حساسیت کمتر و گذشت بیشتری داشته باشید

در شرایط خاص در خانه ماندن که روابط و برخوردهای شما با دیگر اعضا خانواده بیشتر می‌شود باید گذشت بیشتری داشته باشید تا روابط خوب شما پایدار بماند. انتظارات و توقعات بی‌مورد نداشته باشید و انتظارات را از یکدیگر تا حد امکان کم کنید. با خطاهای دیگران صبورانه برخورد کنید و آن‌ها را ببخشید. به جای تمرکز روی “من” روی “ما” تمرکز کنید. خود را یک تیم بدانید و روی اهداف مشترک و نزدیک کردن خواسته‌هایتان به یکدیگر تمرکز کنید.

همیشه یادتان باشد که چرا در خانه هستید. شما برای دوری از یک خطر در خانه مانده‌اید و خانه محیط امن شماست. این امنیت از نظر روحی و روانی هم باید در آن وجود داشته باشد.

به شما پیشنهاد می‌کنیم مطلب “چگونه همزمان با رعایت بهداشت استرس را دور کنیم؟” را هم مطالعه کنید.