چگونه از وقت آزاد خود استفاده کنیم؟

اگر به ناچار کارتان را کنار گذاشته اید یا در تعطیلات وقت آزاد زیادی دارید، این بهترین زمان برای شماست که کارهایی که همیشه به آن‌ها علاقه داشته‌اید اما زمانی برای انجام دادن آن‌ها نیافته‌اید را انجام دهید. چنین کارهایی با وجود آن که برای شما مطلوب هستند، وقتی زمان زیادی دارید فراموش می‌شوند یا با اهمال‌کاری آن‌ها را به بعد موکول می‌کنید. با انجام دادن این چنین کارها از وقت آزاد خود به بهترین نحو استفاده می‌کنید و در تعطیلات هم حس مفید بودن را تجربه می‌کنید. این کارها شاید یک فعالیت‌ هنری یا یک بخش مستقل از حرفه شما باشد. در هر حال این زمان می‌تواند فرصتی تکرارنشدنی برای شما باشد و می‌توانید چیزهایی در آن یاد بگیرید یا انجام دهید که آثار مثبت آن همیشه در زندگی شما باقی بماند.

فعالیت‌های دیجیتال و آنلاین

اگر کسب و کاری دارید و هنوز آن را به دنیای دیجیتال وارد نکرده‌اید، یا اگر مهارتی دارد و می‌خواهید به واسطه اینترنت و فضای مجازی از آن کسب درآمد کنید، این بهترین زمان برای شماست. چرا که در زمان خانه ماندن بسیاری از افراد زمان بیشتری را به جستجو در اینترنت و فضای مجازی می‌گذرانند یا خرید را به صورت آنلاین انجام می‌دهند. همچنین اگر در بخش دیجیتال و فضای مجازی حضور دارید در این زمان به راحتی می‌توانید آن را توسعه دهید و اگر همیشه دوست داشتید صفحه و کانال شخصی برای خود داشته باشید در وقت آزاد فعلی می‌توانید برای آن استراتژی تعیین کنید و به جذب مخاطب بپردازید. به یا داشته باشید که در شرایط حاضر با وجود محدودیت اجتماعی، شبکه های اجتماعی فعال هستند.

ایجاد ارتباطات شغلی و کسب اطلاعات

اگر هنوز نمی‌دانید چه رشته و شغلی برای شما جذاب است یا می‌خواهید شغل خود را تغییر دهید، از این زمان استفاده کنید و با حرفه‌ای‌ها در رشته‌ها و شغل‌های مختلف مورد نظرتان ارتباط برقرار کنید. در بحبوحه شیوع ویروس و بیماری مناسب نیست که با افراد قرار ملاقات حضوری بگذارید و آن‌ها را به خوردن چای یا قهوه دعوت کنید؛ اما می‌توانید از آن‌ها بخواهید که ارتباط تلفنی یا تصویری با یکدیگر برقرار کنید.

ممکن است فکر کنید افراد حرفه‌ای که می‌خواهید با آن‌ها صحبت کنید در خانه هم مشغول کار هستند و وقتی برای شما ندارند، اما چیزی که بیشتر احتمال دارد این است که آن‌ها سرشان برای ارتباطات اجتماعی بیشتر و برای شبکه‌سازی درد می‌کند!

بنابراین چنین مکالماتی برای کسب اطلاعات می‌تواند راه خوبی برای شکستن حصر و محدودیت، یاد گرفتن در مورد شغل افراد و شبکه‌سازی باشد، در حالی که در خانه مانده‌اید.

فکر کردن در مورد طرح شغلی خود

وقتی در محل کارتان هستید معمولا روی کارهای روزانه خود تمرکز می‌کنید و برنامه‌ریزی طولانی‌مدت را نادیده می‌گیرید. بنابراین بخشی از زمان در خانه ماندن را به یادگرفتن و دانستن در مورد خود و گزینه‌های شغلی خود بپردازید. می‌توانید کتاب‌هایی در مورد برنامه‌ریزی شغلی بخوانید و گزینه‌های پیش روی خود را بررسی کنید. مهارت‌هایی که دارید را جستجو کنید و به مهارت‌هایی که لازم است کسب کنید فکر کنید و برای آن‌ها برنامه‌ریزی کنید؛ همچنین در مورد موقعیتی که می‌خواهید در آینده داشته باشید فکر کنید. ابزارهای آنلاین مانند myIDP برای این کار به شما کمک می‌کنند.

یادگیری یا به کار بردن آموخته‌ها

زمان در خانه ماندن زمانی بسیار مناسب برای فراگیری مهارت‌های تازه و تمرین کردن آن‌ها است. یادگرفتن یک نرم‌افزار، یک زبان خارجی، مهارت‌های مالی و مهارت‌هایی برای شروع کسب و کار، حتی مهارت‌هایی که در زندگی روزمره به کار می‌آیند مانند آشپزی، شیرینی‌پزی که مناسب حال و هوای عید هم هست و یادگیری و تمرین نواختن موسیقی از جمله این مهارت‌ها است. همه این مهارت‌ها را می‌توانید در خانه و از طریق سایت‌های مختلف و با استفاده از آموزش‌های آفلاین یا آنلاین به دست آورید. همچنین اگر در گذشته مهارتی را یاد گرفته‌اید اما فرصت آن را نیافته‌اید که آن را به کار ببرید یا از آن استفاده کنید، این زمان فرصتی مناسب برای شماست. اگر قبلا موسیقی آموخته‌اید چند قطعه جدید بنوازید، اگر مهارت در نقاشی پیدا کرده‌اید یک تابلوی جدید را شروع کنید، اگر نرم‌افزاری یاد گرفته اید یک پروژه جدید را شروع کنید و در پایان تعطیلات از اینکه کارهای مفید و کارهای جذاب و مورد علاقه خود را انجام داده‌اید لذت ببرید.

نظم دادن، سامان دادن، تکمیل کردن، به اتمام رساندن

بعضی امور شخصی یا قسمت‌هایی در خانه هستند که نیاز به بازبینی و سر و سامان دادن دارند. اما کمتر به سراغ آن‌ها می‌روید. در بعضی از این موارد ظاهر بسیار آشفته آن‌ها به شما رغبت برای ورود و بهبوددادن نمی‌دهد، یا در مورد آن‌ها فکر می‌کنید نمی‌توانید به آن همه آشفتگی نظم بدهید. بعضی از این قسمت‌ها هم فراموش شده‌اند. در این فرصت می‌توانید این بخش‌ها را نظم و سامان بدهید و بعد از این از مشاهده نظم آن‌ها و کاری که انجام داده‌اید و تغییری که ایجاد کرده‌اید بی‌اندازه لذت ببرید.
به سراغ کشوها و کمدهایی بروید که سال‌هاست آن‌ها را باز نکرده‌اید یا آن‌هایی که برای پیدا کردن چیزی از آن‌ها با مشقت یا ظاهر بسیار آشفته و زننده مواجه می‌شوید. آن‌ها را سامان دهید و به آن‌ها نظم بدهید. حافظه موبایل و رایانه شما یک مورد مشابه است. بسیاری از عکس‌های تکراری و نامناسب و بی‌استفاده، فایل‌های پشتیبان و منقضی‌شده و بی‌کاربرد تنها حافظه را اشغال کرده و فضای آن را محدود کرده‌اند. آن‌ها را پاک کنید و اطلاعات را دسته‌بندی کنید.
در حافظه رایانه خود و گوشه‌های اتاق‌ها و کمدها کارهای ناتمام را پیدا کنید؛ نوشته‌ ناقص، تحقیق ناتمام، نقاشی نیمه‌کاره، آموزش نیمه‌کاره آنلاین، کتاب نصفه خوانده شده، یا چیزی مربوط به حرفه شما. آن‌ها را در وقت تکرارنشدنی حاضر به اتمام برسانید و از مزایای آن استفاده کنید.

با تکمیل کردن کارهای نیمه‌کاره خود، حس خوب بعد از به اتمام رساندن آن‌ها را تجربه کنید.

سرگرمی، بازی، تقویت ذهن و تقویت اطلاعات عمومی

کارهای بسیاری می‌توانید انجام دهید که علاوه بر پرکردن وقت و سرگرم شدن شما، به شما چیزهایی می‌آموزند یا ذهن شما را تقویت می‌کنند. از جمله این‌ها کتاب خواندن است. کتاب‌های داستانی و کتاب‌هایی با موضوعات تاریخ، علوم اجتماعی و روانشناسی را به شما توصیه می‌کنیم. کتاب‌ها به شما این فرصت را می‌دهند که یک زندگی دیگر را تجربه کنید. اطلاعات عمومی خود را تقویت کنید و مهارت‌هایی برای زندگی بیاموزید.
فیلم‌های خوب نیز چنین فرصتی برای شما ایجاد می‌کنند. فیلم‌هایی که در جشنواره‌های داخلی یا خارجی جایزه گرفته‌اند معمولا فیلم‌های قوی‌تری هستند. برای انتخاب فیلم خوب ابتدا به سراغ آن‌ها بروید. همچنین فیلم‌های مستند پیشنهاد خوبی برای این روزها است.
پادکست‌های متنوع و با موضوعات مختلفی در اپلیکیشن‌های پادکست موجود است که می‌توانید از آن‌ها بهره بگیرید.
سرگرمی‌های متنوعی هم هستند که به تقویت ذهن و خلاقیت شما کمک می‌کنند. با وجود آن که گاهی به نظر می‌آید برای کودکان طراحی شده‌اند اما برای بزرگسالان هم مناسب‌اند و حتی در کاربرد اصلی برای بزرگسالان طراحی شده‌اند. از جمله این‌ها روش تا کردن کاغذ (اُریگامی) است که به پرورش تخیل شما هم کمک می‌کند و پازل‌های دوبعدی و سه‌بعدی با قطعات زیاد است که تمرکز شما را افزایش می‌دهد و همچنین دفتر‌های رنگ‌آمیزی بزرگسالان که اغلب طرح‌های مینیاتوری دارند.
همچنین می‌توانید بازی‌های جدید و قدیم عملی زیر را همراه با خانواده خود امتحان کنید.

حرکات ورزشی منظم در خانه بدون نیاز به تجهیزات

بسیاری از حرکات ورزشی هستند که بدون نیاز به رفتن به باشگاه و استفاده از تجهیزات در خانه و حتی در آپارتمان قابل انجام هستند. با انجام این حرکات ورزشی می‌توانید علاوه بر سرگرم‌شدن در زمان خانه نشینی تحرک داشته باشید و روحیه خود را بهبود بدهید.

به شما توصیه می‌کنیم مطلب “برنامه‌ریزی مناسب برای رسیدن به اهداف” را بخوانید.