چگونه در دورکاری و آموزش از راه دور کارایی بیشتری داشته باشیم؟

دورکاری یعنی اینکه کارها را دور از کارفرما یا دیگر اعضای گروه انجام دهید. این شیوه کار هم از نظر زمان کارکردن و هم از نظر مکان آن برای شما انعطاف‌پذیری زیادی ایجاد می‌کند. در حال حاضر که لازم است تا حد امکان در خانه بمانیم بسیاری از سازمان‌ها و گروه‌های کاری به دورکاری روی آورده‌اند. دورکاری راهی منطقی برای به پیش بردن کارها همزمان با حفظ سلامتی کارکنان و اعضا است. با این وجود منتقل کردن انجام کارها به خانه افراد را با چالش‌هایی روبه‌رو می‌کند. برخی از افراد در تنظیم زمان کار در خانه با مشکل مواجه می‌شوند و کارشان با دیگر مسئولیت‌هایشان در خانه تداخل پیدا می‌کند؛ حضور در خانه برای برخی از افراد تمرکز کافی برای انجام کار را فراهم نمی‌کند و چالش‌های متعدد دیگری ممکن است برای افراد وجود داشته باشد. در حال حاضر که مدارس و دانشگاه‌ها هم تعطیل شده‌اند بسیاری از کلاس‌ها به صورت مجازی برگزار می‌شود و آموزش دروس و انجام پروژه‌ها و دیگر فعالیت‌های آموزشی در منزل انجام می‌شود و چالش‌های مشابه دورکاری برای دانش‌آموزان و دانشجویان هم وجود دارد. راهکارهایی وجود دارد که در زمان ماندن در خانه کارها و آموزش به خوبی و باکیفیتی انجام شود و کارایی بالایی داشته باشد. اگر شما هم دورکاری می‌کنید این راهکارها به کمک شما می‌آیند. آن‌ها را اجرا کنید و بازدهی بالا را تجربه کنید.

به کار در خانه رسمیت بدهید

با چند ترفند ساده شرایط کار در خانه را مانند زمانی که به محل کار می‌روید شبیه‌سازی کنید و وانمود کنید سرکار می‌روید. برای بیدار شدن از خواب ساعت تنظیم کنید و صبح زود بیدار شوید. به محض بیدار شدن از جا برخیزید تا رخوت به شما چیره نشود. صبحانه بخورید و سریعا به سراغ لیست کارهایتان بروید و کار را شروع کنید. در زمان کار کردن لباس مناسب بپوشید. فضایی در خانه را برای کار اختصاص دهید و در رخت‌خواب یا کاناپه کار نکنید. در هنگام کار موبایل را از دسترستان دور کنید و اعلان‌های شبکه‌های اجتماعی را خاموش کنید. این شبکه‌ها به راحتی می‌توانند وقت زیادی از زمان کارتان را تلف کنند و عملا مانع انجام دادن کارهای شما شوند.

روزتان و زمان کارتان را مثل زمانی که در محل کار هستید سازماندهی کنید. ساعات کاری مشخص و مسئولیت‌های منظم برای خود داشته باشید. کارتان را بخش بندی کنید و زمان پایان هر بخش را برای خودتان مشخص کنید. همچنین مسئولیت‌های هر روز را برای خودتان مشخص کنید و تا پایان وقت کاری آن روز آن‌ها را انجام دهید و به برنامه خود پایبند بمانید. برای این کار می‌توانید از تقویم‌های آنلاین و ابزارهای مدیریت پروژه مانند Trello  استفاده کنید.

ارتباط با موثر با گروه و همکارانتان داشته باشید

بسیار مهم است که با گروه یا کارفرما و همکارانتان ارتباط مناسبی برقرار کنید. این ارتباط باید این امکان را فراهم کند که بخش‌های مختلف کار و جزئیات و شرایط اختصاصی پروژه و انتظارات کارفرما برای شما روشن شود و همچنین شما بتوانید در مورد شرایط خود، زمان و امکانات مورد نیاز و انتظارات خود به صورت صریح، شفاف و آزادانه صحبت کنید. به این ترتیب درک درستی از پروژه برای شما شکل می‌گیرد و حدود کار و مسئولیت شما برایتان مشخص می‌شود و نیز پروژه در مسیر درست قرار می‌گیرد و به‌ موقع انجام می‌شود و انتظارات طرفین برآورده می‌شود.
ارتباط مناسب با گروه و کارفرما را در تمام مراحل انجام کار حفظ کنید و در مراحل مختلف وضعیت خود و و پیشرفت کار را با گروه یا کارفرما به اشتراک بگذارید. آن‌ها را در جریان وضعیت بگذارید و با آن‌ها تبادل نظر کنید و تعامل داشته باشید. با وجود اینکه ارتباط از طریق اینترنت را در زمان کارتان محدود می‌کنید اما همیشه از طریق تلفن یا یک راه ارتباطی مشخص دیگر برای گروه خود در دسترس باشید تا در صورت نیاز سریعا بتوانید آنلاین شوید و به‌موقع از شرایط جدید باخبر شوید.

بین کار و کار خانه مرزبندی داشته باشید

برای خانواده خود زمان کاری را مشخص و به آن‌ها اعلام کنید. بهتر است این زمان را با هماهنگی آن‌ها تعیین کنید. از خانواده خود بخواهید شرایط مورد نیازتان را هنگام کار برای شما فراهم کنند. بهتر است در این زمان رفت و آمد را محدود کنند و ارتباط با شما را تا حد امکان کم کنند. مسئولیت‌هایتان را در زمان کار از قبل به دیگران بسپارید. اگر فرزند کوچک دارید از قبل وسایل راحتی و سرگرمی را برای او فراهم کنید یا مراقبت از او را به عضو دیگری از خانواده بسپارید یا در زمان خواب و استراحت او به کار مشغول شوید. امور خانه و امور کاری را از هم جدا کنید و تا حد امکان آن‌ها را در یک بازه زمانی قرار ندهید.

در دوره دورکاری برنامه‌ریزی شخصی برای شما اهمیت زیادی دارد؛ برای اینکه بتوانید هم کارتان را به موقع انجام دهید و هم در امور خانه کوتاهی نکرده باشید. با برنامه‌ریزی مناسب، زمان‌بندی درست و مرزبندی میان امور خانه و کار از فرسایشی شدن کار جلوگیری کنید.

اگر شخص دیگری در خانه دورکاری می‌کند یا فرزند دانشجو و دانش‌آموز دارید فعالیت دورکاری او را جدی بگیرید، شرایط خانه را برای کار او مهیا کنید و مرزبندی مناسب را برای او برقرار و رعایت کنید.


بین کار نرمش و استراحت کنید

در هنگام کار زمان‌های کوتاه استراحت میان کارتان داشته باشید. در این زمان ها به چشمان خود و بدنتان استراحت دهید تا از دردهای گردن و کمر جلوگیری به دور باشید. هیچگاه به مدت طولانی در حالت نشسته نمانید و با ایستادن و چند قدم راه رفتن انرژی خود را بازیابی کنید.