چگونه همزمان با رعایت بهداشت استرس را دور کنیم؟

با شیوع یک بیماری واگیردار می‌دانیم که لازم است بیش از هر زمان دیگر اصول بهداشت فردی را رعایت کنیم و تا حد امکان در خانه بمانیم و تعامل فیزیکی با افراد دیگر را کم کنیم. رعایت بهداشت گاهی در افراد حالات وسواسی ایجاد می‌کند که مشکلات زیادی برای آن‌ها به وجود می‌آورد و این نگرانی وجود دارد که حساسیت در تمیزکردن و ضدعفونی کردن وسایل و مواد غذایی در آن‌ها ماندگار شود. همچنین مشکلات جدی که این بیماری می‌تواند برای افراد ایجاد کند، نگرانی و اضطراب زیادی را از ترس ابتلا به آن در افراد ایجاد می‌کند. این نگرانی و اضطراب می‌تواند در همه بخش‌های زندگی روزمره اختلال ایجاد کند و گاهی موجب می‌شود که افراد حتی نتوانند با خیال راحت غذا بخورند. ترس و نگرانی در افراد گاهی به حدی می‌رسد که درمورد آن‌ها به نظر می‌رسد از بیماری واگیردار در امان بمانند اما مشکلات روحی آن‌ها را از پا درآورد. با رعایت اصول منطقی بهداشتی راهکارهایی وجود دارد که کمک می‌کند استرس کمتری را تجربه کنید و سلامت روحی بالاتری داشته باشید. برخی از این راهکارها در زیر آمده‌اند:

اصول لازم را رعایت کنید تا محیط داخلی خانه از آلودگی به دور باشد

تا حد امکان از خانه بیرون نروید و در محل‌های شلوغ حضور پیدا نکنید. وقتی اقلام خرید را به خانه می‌آورید آن‌ها را ضدعفونی کنید، لباس‌ها را جدا نگه دارید و دوش بگیرید؛ اما در خانه راحت باشید.

خانه را محیط امن و دور از آلودگی بدانید که با رعایت همه اصول بهداشتی ویروس‌ها به آن راه نیافته‌اند.

با اطمینان از پاکیزه بودن مواد غذایی وضدعفونی شدن بسته‌بندی آن‌ها راحت غذا بخورید، اگر با افراد مشکوک در تماس نبوده‌اید با اطمینان از سالم بودن خودتان و فرزندان، می‌توانید آن‌ها را در آغوش بگیرید.

منابع اطلاعات و کانال های خبری‌تان را بازنگری کنید

اخبار آموزشی و توصیه‌های رعایت بهداشت را بخوانید و این مساله را جدی بگیرید؛ اما صفحات و کانال‌های منتشرکننده شایعات را از میان منابع خبری خود حذف کنید. به توصیه‌ها توجه کنید و تنها یک بار در روز به اخبار موثق مراجعه کنید، اما با خواندن و انتشار دائمی اخبار منفی فضای مسموم در خانه ایجاد نکنید.

حال و هوای عید و بهار را به خانه بیاورید

در شرایط حاضر لازم است در خانه بمانیم، به سفر نرویم و دید و بازدیدها را به زمان دیگری منتقل کنیم؛ اما این موضوع به این معنا نیست که حال و هوای مخصوص به عید را در خانه نداشته باشیم.

می‌توانید شیرینی و آجیل را با اصول بهداشتی تهیه کنید. حتی می‌توانید برای اطمینان بیشتر مواد خام را تهیه کنید و آن‌ها را در خانه درست کنید. شب‌بو و گل‌های معطر را در خانه بیاورید و جشن کوچکی در کنار خانواده بگیرید و روحیه خود و اعضای خانواده را تجدید کنید.

به یاد داشته باشید که از بین رفتن و اجرا نکردن روال‌های عادی زندگی و رسومات به‌ویژه رسوماتی که خاطره خوش از آن‌ها داریم، استرس‌زا است و میتواند بری برخی از افراد حسرت و افسردگی به دنبال داشته باشد.

برای کاهش استرس بهتر است در حد امکان جریان عادی زندگی را حفظ کنید.

با دوستان و آشنایان تماس بگیرید و درد دل کنید

صحبت از نگرانی‌ها بار آن‌ها را بر ذهن و روان شما کم می‌کند. با افراد با نگرش مثبت و افرادی که شنونده خوبی هستند صحبت کنید و درد دل کنید. اگر این افراد را بیرون از خانه می‌یابید و در شرایط فعلی امکان ملاقات حضوری با آن‌ها نیست با تلفن یا تماس تصویری با آن‌ها ارتباط برقرار کنید.

ورزش‌های قابل انجام در منزل را در برنامه روزانه خود قرار دهید

فعالیت بدنی علاوه افزایش گردش خون در بدن موجب ترشح هورمون‌ سروتونین می‌شود و وقتی آن را به طور منظم انجام دهید در شادابی و کاهش استرس شما بسیار تاثیرگذار است. با وجود آن که در شرایط فعلی امکان رفتن به باشگاه‌های ورزشی وجود ندارد، تمرین‌های بسیاری وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را در خانه و بدون نیاز به تجهیزات انجام دهید و شادابی بیشتر و استرس کمتری داشته باشید. با انجام این‌گونه تمرین‌ها همراه با اعضای خانواده، علاوه بر افزایش روحیه و بهبود سطح شادابی، میزان استرس خانواده را به میزان چشمگیری کاهش دهید.

نکات مثبت هر روز را یادداشت کنید و شکرگزار باشید

در پایان هر روز به نکات مثبت در مورد خود، اعضای خانواده، نعمت‌هایی که دارید، چیزهایی که یاد گرفتید و درس‌هایی که آموختید فکر کنید؛ آن‌ها را بنویسید و مرور کنید. شرایط فعلی بخش‌های مثبتی هم دارد که از جمله آن‌ها گذراندن وقت بیشتری با خانواده و به‌ویژه با فرزندان است. با تقویت حس قدردانی و شکرگزاری می‌توانید حال بهتری داشته باشید و از استرس خود و دیگر اعضای خانواده کم کنید.

برای دریافت کمک حرفه‌ای اقدام کنید

اگر استرس شما زیاد است و زندگیتان را به‌شدت تحت تاثیر قرار داده، یک مشاور یا روانشناس می‌تواند به شما کمک کند تا با اقدامات موثر استرس را کنترل کنید و به شرایط عادی برگردید. در حال حاضر دسترسی فیزیکی به روانشناسان محدود است، اما برخی از مراکز مشاوره امکان مشاوره از طریق تماس تلفنی یا تصویری را فراهم کرده‌اند که با آسودگی می‌توانید از آن‌ها کمک بخواهید.

به شما خواندن مطلب “چگونه اختلاف نظرها را در خانه مدیریت کنیم و آرامش را حفظ کنیم؟” را هم توصیه می‌کنیم.